Vızz TurizmVızz Turizm
Şifremi unuttum?

GAP Turu – 8 Gün 8 Gece

ADANA – ANTAKYA – GAZİANTEP – HALFETİ – HARRAN – ŞANLIURFA (göbekli tepe) – MARDİN – MİDYAT – HASANKEYF – ADIYAMAN – NEMRUT DAĞI – KAHRAMANMARAŞ
8 Gün 8 Gece (6 Gece Otel Konaklamalı)

1. Gün:

Saat 14:00 hareket. Yol güzergâhında gerekli molalar veriyoruz.

2. Gün:

Yol güzergâhında ekstra aldığımız sabah kahvaltısından sonra Çukurova Yaylasının ortasında yer alan ve Seyhan Nehrinin bereketli sularıyla beslenen şehir Adana’ya ulaşıyoruz. Adana’da gezimize Seyhan Nehri üzerine kurulmuş olan meşhur 12 Kemerli Taşköprü’de vereceğimiz fotoğraf molasıyla başlıyoruz. Hemen sonrasında Sabancı Camii gezisini yapıyoruz. Ardından, çan, ezan, hazan, künefe, Asi Nehri, şelaleleri, farklı inanışlarda yaşam alanları ve son zamanlarda da diziler ile ünlenen Antakya’ya hareket ediyoruz. Antakya’ya vardığımızda öncelikli olarak öğle yemeğimizi yemek üzere bölgenin en önemli mesire yerlerinden olan ve şelaleleriyle ünlü Harbiye’ye varıyoruz. Yemek sonrasında Antakya’nın bambaşka bir yüzü olan mitolojik dönemlerden günümüze sayfiye yeri olarak kullanılan Daphne ile Apollo’nun hikâyesine konu olan Harbiye Şelaleleri’ne iniyoruz. Kısa fakat keyifli bir yolculuğun ardından Antakya şehir merkezine hareket ediyoruz. Antakya’nın dar sokaklarında gezimize başlıyoruz. Anadolu’da yapılan ilk camii olarak bilinen Habib-i Neccar Camii, birbirleriyle neredeyse sırt sırta olan Katolik Kilisesi gezilerimizin sonrasında Hıristiyan tarihinin en eski kiliselerinden biri olarak bilinen Saint Pierre Kilisesi’ni geziyoruz. Bu kilisenin de gezilmesiyle birlikte otelimize yerleşip akşam yemeğine kadar Uzun Çarşıda serbest zaman.
KONAKLAMA: BOĞAZİÇİ HOTEL / HATAY

3. Gün:

Sabah otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, Dünya’nın en önemli mozaiklerinin sergilendiği Antakya Arkeoloji Müzesi’ne hareket ediyoruz. Burada rehberimizin anlatımlarını dikkatli dinlemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü burada bulunan mozaiklerin her biri bölge tarihini ve kültürünü yansıtması açısından çok önemlidir. Muhteşem eserleri fotoğrafladıktan sonra Antakya gezimizi tamamlıyor ve Kırıkhan – Hassa – İslâhiye üzerinden doğunun Paris’i olarak adlandırılan Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz. Gaziantep’e vardığımızda İlk olarak dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak kabul edilen Zeugma Mozaik Müzesinde paha biçilmez mozaiklerimizi seyretmenin ve onlarla ilgili inanılmaz mitolojik öyküleri dinlemenin keyfini yaşıyoruz. Üç boyutlu mozaiklerimizde tasvir edilen Venüs’ün nasıl hem balıketli hem de incecik görünebildiğine akıl sır erdiremeyecek, Çingene kızımızın sizi 180 derece takip eden bakışlarıyla büyüleneceksiniz. Sonra gün boyu Gaziantep’in kronolojik geçmişinde Önemli rol oynayan kurtuluş savaşında gazilik unvanına ulaşmasını sağlayan imalatı Harbiye olarak kullanılan şu anda kahramanlık müzesi haline getirilen müze ziyareti sonrasında Hamam Müzesi zeytin han ve kale civarı gezilerimiz ile bakırcılar Çarşılarında yorgunluk kahvesi için gümrük hana gidiyoruz. Buradan yöresel alışveriş imkânı sonrası otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
KONAKLAMA: ŞİREHAN HOTEL / GAZİANTEP

4. Gün:

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, Fırat Nehri üzerinde kuzeyden güneye 4. baraj olan Birecik Barajı ile bir kısmı sular altında kalan siyah güllerin memleketi Halfeti’ye varıyoruz. Buradan teknemize binerek Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyü’nü gezdikten sonra tekrar Halfeti’ye varıyoruz. Otobüsümüze binerek Birecik ilçesinde bulunan Kelaynak Kuşları Koruma Merkezi’ne ulaşıyoruz. İncelemelerimizi tamamladıktan sonra öğlen yemeğimiz için restoranımıza gidiyoruz. Yemek sonrasında Akçakale sınır kapısı yolunu takip ederek ipek yolu üzerindeki Mezopotamya kültüründe ay tanrıçası Sin inanışının bulunduğu ve kesişen yollar anlamına da gelen Harran ilçemize ulaşıyoruz. Burada Harran Şehrinin ortasında 22 metre yükseklikte var olan Harran höyüğü, Emevi halifesi Mervan tarafından yaptırılan kubbesi ahşap olma özelliğini taşıyan Camii el Firdevs(Cennet camii), avlusunda yer alan Anadolu’da kurulan İlk İslam Medresesi ( Harran Üniversitesi ),İç Kale, Tarihi Surlar ve Konik Kubbeli Evleri ziyaret ediyoruz. Harran’da yapacağımız çeşitli ziyaretlerin ardında Şanlıurfa’ya doğru yol almaya başlıyoruz. Şanlıurfa’ya gelmeden hemen önce Hz. Eyüp’ün makamına ulaşıyor ve Çile Çektiği Kuyuyu ve Çeşmeyi görüyoruz. Ve artık tüm gezilerimizi tamamlayıp peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa’ya ulaşıyoruz. Günün yorgunluğunu atmak üzere Gümrük Han’da serbest zamanda vereceğiz. Bu sürede yöresel isot, dokumalar ve diğer alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Serbest zaman sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği sonrasında dileyen misafirlerimizle Urfa kültürünün önemli bir parçası olan Sıra Gecesine (Ekstra) katılıyoruz.
KONAKLAMA: NEVALİ HOTEL / ŞANLIURFA

5. Gün:

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, ilk olarak Balıklı Göl’ü ziyaret ediyoruz. Hemen sonrasında ise Halil-ür Rahman Camii, Hz.İbrahim Makamı olarak inanılan mağara, eski Mevlid-i Halil Camii, yeni Mevlid-i Halil Camii, Ayn-ı Zeliha Gölü ve Hz.İbrahim’in ateşe düştüğü yer olarak kabul edilen Halil-ür Rahman Gölü ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz. Şanlıurfa’dan ayrılarak altın bir gerdanlık olan Mardin’e ulaşıyoruz. Mardin’de ilk olarak Deyrulzafaran Manastırı’na ulaşıyoruz. Bir dönem tüm dünya Süryanilerinin Metropolitlik merkezi konumunda olan bu tarihi yapıda manastır görevlileri eşliğinde güneş tapınağı ve bölümleri gezilerini gerçekleştiriyoruz. Ardından Mardin şehir merkezine ulaşıyoruz. Verilen yemek molası sonrası aracımızdan ayrılarak bu büyülü kenti sizlerle keşfetmeye başlıyoruz. İlk durağımız Mor Behnam Kırklar Kilisesi. Kilise görevlisinden alacağımız bilgilerin ardından Mardin’in dar sokaklarında yapacağımız yürüyüşle Mardin Müzesi, Latifiye Camii ve bölgenin en önemli yapılarından biri olan Ulu Camii’yi görüyor ve fotoğraflıyoruz. Ardından birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış PTT binasını geziyoruz. Şehidiye Camii ve Medresesi ziyaretimiz sonrası Mardin’in sembollerinden olan Abbaralardan geçip aracımıza binerek, Kasımıye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Selçuklu döneminde üniversite denginde eğitim veren bu olağanüstü mimaride Güneydoğu kültüründeki eyvan felsefesini öğrenip gezilerimizi tamamlıyoruz. Sonrasında alışverişleriniz ve fotoğraf çekimleriniz için serbest zaman veriyoruz. Mola sonrası otelimize yerleşiyoruz.
KONAKLAMA: ERDOBA ELEGANCE HOTEL / MARDİN

6. Gün:

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, Midyat’a hareket ediyoruz. Küçük Mardin olarak anılan Midyat’ta Konuk Evi ziyaretimizi ve Telkari alışverişlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ilısu Barajı ile sular altında kalacak olan Hasankeyf’e varıyoruz. Tarihi Hasankeyf Köprüsü, Tarihi Hasankeyf Kalesi, Küçük Saray, Artuklu Döneminde var olan Eski Darphane ve Mağara Evleri görüyoruz. Dicle Nehri kıyısında keyif çaylarımızı yudumladıktan ve fotoğraf molası verdikten sonra Hasankeyf gezimizi tamamlayarak Batman’a hareket ediyoruz. Türkiye’de ilk petrol kuyusunun bulunduğu ilimiz Batman’da, öğle yemeği molamızı
veriyoruz. Yemek sonrasında, Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. dünyanın ilk mabeti olarak değerlendirilen göbekli tepeye ulaşıyoruz Şanlıurfa otelimizde konaklama ve akşam yemeği.
KONAKLAMA: DEDEMAN HOTEL / ŞANLIURFA

7. Gün:

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Atatürk Barajına doğru hareket ediyoruz. Türkiye’nin medar-ı iftiharı Atatürk Barajı’na hareket ediyoruz. İnşaatı sırasında ölenlerin anısına yapılmış olan Şehitler Anıtı’nı ziyaret edip, Seyir Terasından barajı ve baraj gölünü gördükten sonra hareketle ortalama 45 dakikalık yolculuk sonrası Adıyaman’a ulaşıyoruz. Otelimizin önünde bizleri bekleyen minibüslere binerek Kommagene Krallığı’nın kraliçe ve prensesleri için yapılan Karakuş Tümülüsü’ne hareket ediyoruz. Dört yöne bakan dört stenli gördükten sonra Roma İmparatorluğu’nun efsanevi IX. Lejyonu’nun inşa ettiği Cendere Köprüsü’nü görerek Kartal Yuvası’nı andıran Kommagene Krallığı’nın kutsal kraliyet tapınaklarının ve idare binalarının bulunduğu Arsemia Antik Kenti’ne vararak Anadolu’nun en büyük kaya yazıtlarından birisini de girişinde barındıran Hierotezyon ve üzerinde ünlü Tanrı-Kral Tokalaşma Sahnesi ( Antiochos-Heracles ) ’ni görerek ayrılıyor ve yolumuza gene minibüslerimizle devam ediyoruz. Yaklaşık yarım saatlik bir minibüs yolculuğu ardından araçlarımızdan ayrılarak yaya olarak Nemrut Dağı’na çıkıyoruz. İlk olarak Doğu Terası’nda bizleri bekleyen Tanrı heykellerini gördükten sonra Tören Yolu’nu takip ederek Batı Terası’na varıyoruz. Buradaki heykelleri güneşin batışı eşliğinde izledikten sonra bizleri bekleyen minibüslere binerek otelimize hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.
KONAKLAMA: RABAT HOTEL / ADIYAMAN

8. Gün:

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Pazarcık – Gölbaşı üzerinden Kahramanmaraş’a varıyoruz. K.Maraş’da panoramik şehir turu attıktan sonra günümüzde Mado Dondurmaları olarak bilinen işletmenin doğuş noktası olan Yaşar Pastanesinde dondurma molası veriyoruz. Molanın ardından dönüş yolculuğumuz başlıyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde ulaşıyoruz.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Otellerde 6 Gece Y.P Konaklama
 • Mercedes veya Safir Otobüsler İle Ulaşım
 • Çevre Gezileri
 • 6 Sabah Kahvaltısı
 • 6 Akşam Yemeği
 • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Tüm Öğle Yemekleri
 • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
 • Tüm Özel Harcamalar
 • Nemrut Minibüs Ücreti
 • Halfeti Tekne Turu
 • Sıra Gecesi Eğlencesi
 • Müze ve Ören Yeri Girişleri

TUR HAREKET TARİHLER

07 Ekim 2019