Kolay Valiz Hazırlama

Tatile gitmek harika bir şey. Ancak aynı şeyi hazırlık süreci için söylemek oldukça güç. Tatile çıkmadan önce valiz hazırlamak hem çok heyecanlı hem de külfetlidir. Öyle at çantaya bir kot bir tişört olmuyor maalesef. Bir kere son derece planlı ve akıllıca davranmak gerekiyor. Çok fazla dağılmadan, derli toplu ve düzenli valiz hazırlamanın sırlarını sizler için madde madde derledik. İşte Vızz Blog’ dan kolay valiz hazırlama tüyoları.

 

Önce Listenizi Yapın

Kolay Valiz Hazırlamak

İşe önce liste yapmakla başlayın. Listenin başına diş macunu, şampuan, vs. bakım ürünleri ile şarj aleti, fotoğraf makinesi gibi ekipmanları yazın. Çünkü asıl önemli olan bunları unutmamak. Yoksa ki tatil boyunca kendinizi hep bir buruk, hep bir eksik hissedersiniz. Unutmayın, düzenli olmanın ilk kuralı planlı hareket etmektir.

Küçük Gözleri Olan Bir Valiz Tercih Edin

Küçük gözleri olan bir valizin ne kadar hayat kurtarıcı bir şey olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Valizin kenarlarında bulunan ne idiğü belirsiz o kenarlar aslında aksesuarlarınız için birebirdir. Aksesuarlarınız dışında, iç çamaşırı, çorap gibi küçük kişisel eşyalarınız için de bu küçük gözler bayağı bir işinize yarayacaktır.

Kaç Gün Kalacağınızı Belirleyin

Evden ne kadar uzakta olacaksanız, yanınıza o kadar eşya alın. Bunun için de her güne farklı kombinler belirlemeli ve ona göre eşya seçmelisiniz. Bu durum sadece giysiler için değil, kişisel bakım ürünleri için de geçerli. Mesela koca bir kutu şampuanı götürmektense, kalacağınız güne yetecek kadarını küçük bir şişeye doldurabilirsiniz. Bu küçük detayları göz ardı etmeyin.

Rotanıza Uygun Giysiler Seçin

Mesela bir tekne turuna mı çıkıyorsunuz, tatil köyüne mi gideceksiniz, yoksa bu bir yurtdışı ya da romantik bir kaçamak mı? Belki de doğayla iç içe sportif bir tatil yapacaksınız. Tüm bunların cevapları siz de elbette ki. İklim şartlarını göz önünde bulundurarak, gideceğiniz yere uygun eşyalar alın yanınıza. Romantik bir tatilse, şık elbiseler, sportif bir tatil ise kotlar, şortlar, kış tatili ise pantolonlar ve pantolon içine giyeceğiniz bir külotlu çorap tercih edin.

Katlamak Yerine Rulo Yapın

Kıyafetleri katlayarak birbirinin üzerine istiflemek alışılmış bir yöntem. Fakat biz bunun yerine kıyafetlerinizi rulo şeklinde yaparak yan yana dizmenizi öneriyoruz. Böylece oluşan boşlukları bile ince bir tişört ile doldurup değerlendirebilirsiniz. Özellikle çok yer kaplayan pantolonlar için bu taktik son derece akıllıca.

Eşyalarınızı Yerleştirirken Stratejik Davranın

Kolay Valiz Hazırlamak

Bu konu oldukça hassas. Öyle ki, yanınıza aldığınız eşyaların azlığı ya da çokluğu değil, onları nasıl yerleştirdiğinizdir önemli olan. İlk başta giysilerinizin kırışmasından korkmayın (ki ne yaparsanız yapın zaten kırışacak), pantolonlarınızı paçalardan katlayın, çorap, iç çamaşırı ya da takı gibi küçük eşyalarınızı ayakkabılarınızın içine koyun. Böylece hem yer israfından kurtulur hem de ayakkabılarınızın deforme olmasını engellemiş olursunuz. Gerekirse bu konuda anneannelerinize danışın. Onlar bu işin mastırını yapmış insanlar.

Fazla Yer İşgal Etmeyin

Bazı şeyleri gideceğiniz yerde de temin edebileceğinizi unutmayın. Bir eşyanız için ‘ya lazım olursa’ diyorsanız, o şeye hiçbir zaman ihtiyaç duymayacaksınız demektir. Boş vermesini bilin. Bununla birlikte olabildiğince her şeyin küçük boyutlusunu tercih etmeye çalışın.

Kıyafet Seçimleriniz Az ve Öz Olsun

3 kombinde de farklı bir görünüm kazanabileceğiniz giysilerinizi yanınıza alın. Mesela beyaz tişört gibi. Her gün farklı bir şey giymekte ısrarcı olmayın. Aynı tişörtü başka kıyafetlerinizle kombinleyerek de farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayakkabı seçimlerinizi de hem gündüz hem gece giyebileceğiniz tarzdaki ayakkabılarınızdan yapın. Keza aynı şey aksesuarlarınız için de geçerli. ‘Belki giyerim’ dediğiniz hiçbir şeyi valizinize koymayın. Çünkü emin olun ki, onu asla giymeyeceksiniz.

El Çantası Mutlaka Şart

Her şeyi tek bir valize sığdırmaya çalışmayın. Özellikle yol boyunca ihtiyacınız olabilecek eşyalarınız için mutlaka bir el çantası yapın. İlaçlarınız, şarj aletiniz, fotoğraf makineniz, deodorantınız, kitabınız, mp3’ünüz, vs. gibi eşyalarınızı valizinize değil, el çantanıza yerleştirin. Sırt çantası almanızı pek önermiyoruz. Çünkü özellikle Avrupa metropollerinde sırttaki çantadan hırsızlık olayları bir hayli fazlaymış. Sokaklarda dolanırken omuzdan askılı küçük bir çanta daha güvenli olacaktır.

Her İhtimale Karşı Boş Yer Bırakmaya Çalışın

Kolay Valiz Hazırlamak

Bunu yapmaya mecbur değilsiniz ama alışveriş meraklısı biriyseniz eğer, valinizde küçük bir boş yer bırakmaya özen göstermelisiniz. Gideceğiniz yerde, hem kendiniz hem sevdikleriniz için hediyelik eşyalar satan bir dükkan olabilir. Alacağınız yeni şeylere tatile çıkmadan önce yer açmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir